101 Okey Oyunu

101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır, puanlama bitme nasıldır. 101 okeyde per nasıl yapılır. 101 okeyde taşlar nasıl dizilir. Hepsi bu yazıda.

Posted by osi on 2020-09-21 20:25:38

101 Okey oyunu normal okey oyunu gibi 106 taş 4 isteka 1 zar ve 4 kişi ile oynanan bir masa oyunudur. Taşlar her biri ikişer adet olmak üzere 1 den 13 kadar sıralı ve 4 farklı renktedir. Her sayıdan 8 taş bulunur: iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah. Ayrıca numarasız iki özel taş vardır. Bu taşlar oyunda joker olarak kullanılır. Bu 2 özel taş numarasız yada sahte okey olarak adlandırılır.

101 Okey Kuralları Nedir ? Nasıl Oynanır ?

101 okey toplamda dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Normal okeyden farklı olarak bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanda taşla oyunu bitirmektir. Oyun bittiğinde en az puana sahip olan oyuncu oyunu kazanmaktadır. Hangi oyuncunun kaç puanla bitirdiği isteka üzerinde kalan taşların üzerindeki sayılarla belirlenir. Taşların renklerine bakılmaksızın sayılar toplanır ve elin sonucu belirlenir.

Oyun desteden çekecek taş kalmayınca bitebileceği gibi oyunculardan birinin elini tamamlaması ile de bitebilir. Oyun belli sayıda turlardan oluşur (ör: 3, 5, 7, 9 veya 11 tur). Her tur oyunculardan birinin elini bitirmesine kadar sürer.

Oyunculardan dağıtıcı olan kişi her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane görünür durur. Bu açık taş jokeri (OKEY taşını) belirler. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır. Taş dağıtan kişi oyuna başlar ve bu oyuncu taş çekmeden bir taşı sağındaki oyuncuya atar.

Oyunda sırası gelen kişi ya desteden bir taş çeker ya da bir önceki oyuncunun attığı son taşı alır. Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar). Oyuncu elini açınca elindeki serileri masaya, diğer seri taşların yanına koyar. Eğer oyuncu elini açamıyorsa masaya bir taş atarak sırasını savar. Oyun sırası gelen oyuncu sırasını mutlaka masaya bir taş atarak tamamlar. Hatta oyuncu tüm elini açsa dahi son taşını masaya atmak zorundadır.

Başlangıç Seviyesinde 101 Nasıl Oynanır? | 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır Video Anlatım

101 Okey Oyununun Kuralları

  • Dört oyuncu olmalıdır, oyuncular tek yada eşli şekilde oynar.
  • Oyun turlar şeklinde oynanır. Oyuna başlamadan önce belirlenir. (3,5,7,9 ve 11 şeklinde…)
  • Taşlar 7’şerli şekilde 14 grup olacak şekilde dizilmelidir.
  • Taşlar oyunculara dağıtılırken saatin tersi yönünde dağıtılmalıdır.
  • Her turda farklı bir oyuncu taşları dağıtmalıdır.
  • Oyundaki okey (özel taş) oyuna başlamadan önce belirtilmelidir.
  • Gruplandırılan taşlar belli bir düzene göre dağıtılmalıdır.
  • Okeyde olduğu gibi 12-13-1 peri yoktur.
  • Eğer oyuncu ortadan değilde kendisinden önceki oyuncudan gelen taşı alırsa elini açmalıdır.
101 okey taş resim görseli101 okey masaya taş işleme el açma görseli

101 okey sahte okey (Joker Taşı)

Jokeri (sahte okey taşını) belirleyen taş her oyunda değişir. Açık duran taşın bir üstü sayıyı temsil ederler. Sahte joker diğer standart taşlardan farklı bir görünüme sahiptir. Örnek olarak gösterge taşı mavi 4 ise gerçek jokerler oyundaki iki mavi beştir. Joker taşları (sahte okeyler) mavi 5 olarak değer kazanırlar. Aşağıdaki görselde Joker taşları (sahte okeyler) yıldız şeklindedir.

Tüm okey taşları görseliOkeyde dağıtılan tüm taşlar görselde dizili şekilde gösterilmektedir

101 okey perlerin toplanması

Perleri tek tek toplamak zordur.Bu. nedenle en pratik yol, 3’lü perlerin ortasındaki taşların sayıları toplamı 34’ten büyükse el açabiliceğimizi anladığımız yoldur. Eğer 4’lü veya 5’li per varsa 4. taşın 3’e bölünmesi ile gelen sayı diğer sayıların toplamına eklenir. 5’li perde ise 4. ve 5. sayının toplamına aynı işlem yapılır. Örneğin 4-5-6-7-8 gibi oluşuturulan perden toplamda 5 + [(7+8)/3] = 10 sayı gelir.

101 okey eli düz açmak

Eğer perlerin ortalarındaki sayıların toplamı 34 veya fazla ise oyuncu sırası geldiğinde istekasındaki taşları masanın üzerine düzenli bir şekilde çıkarır. Eğer diğer oyuncular da açmışlar ise elindeki işlek taşları işleyebilir ve oyuna devam eder. Eli düz açan oyuncu çift açabilir.

101 okey eli çift açmak

Eğer oyuncunun istekasında aynı renkte 5 çift varsa oyuncu bu çiftleri masaya açabilir. Çift açan oyuncu taş işleyebilir ama perleri açamaz. Tur sonunda çift açan oyuncuya elindeki cezanın 2 katı verilir.

101 okey taşları işlemek ve bitmek

Taşların İşlenmesi: Elini açan oyuncu elindeki taşlar eğer diğer elini açan oyuncuların taşlarına per yapacak durumdaysa taşlarını masaya işleyebilir.

Yanlış El Açmak yada İşler Taş Atmak: İşler taşı işlemek yerine diğer sırasını geçirmek için masaya bırakırsa bu oyuncuya 101 ceza verilir. Yanlış el açıldığındada ceza uygulanır ve taşlar tekrar istekaya alınır.

Turun Bitmesi: Ortada bir taş kalmadıysa oyun biter ver tur tamamlanır diğer bir bitme şekliyse oyuncu elindeki tüm taşları bitirdiyse oyunu kazanır.

Düz , Okeyle ve Elden Bitmek: Oyuncu okeyle bittiğinde diğer oyunculara elindeki sayıların iki katı ceza biten oyuncuya -202 puan verilir. Düz bittiğinde -101 biten oyuncuya puan diğer oyuncuları elinde kalan sayılar ceza olarak verilir. Elden bitmek de aynı okey bitmek gibidir. Eğer el açılmadıysa oyuncuya 202 ceza işlenir.

Çift Bitmek: Çift biten oyuncuya -202 diğer oyunculara elindeki cezaların 2 katı verilir.